מרקש העיר האדומה

מראקש, או בשמה האחר "העיר האדומה היא עיר אימפריאלית חשובה בדרום מערב הממלכה, אולי החשובה שבהן.

סולטאנים ישבו בה ושלטו על אימפריה שהשתרעה עד לאזור הפירנאים בספרד, ומדינות שונות באזור מזרח ודרום מרוקו הושפעו ממנה. העיר מהווה מרכז מסחרי, מנהלתי, חברתי ותרבותי חשוב ומיקומה על מישור ח'אוז בסמוך להרי האטלס, מהווה צומת דרכים מרכזי. לאורך ההיסטוריה עבר דרכה מסחר ענף בין מדינות תת הסהרה לאירופה, נוסעים רבים ממקומות שונים בעולם עברו דרכה ושליטים התחרו על שליטה בה.

השכונה שנמצאת מחוץ לחומות העיר העתיקה נקראת הגיליז

הבזאר בעיר העתיקה הוא הגדול ביותר במרוקו, ומשקף את האופי של תושבי דרום הממלכה בצורה נאמנה: הכל מכל בכל, בבלגן מדהים ביופיו! 

השוק ממוקם סביב לכיכר ג'מע-אל-פנע, שהוכרזה ע"י אונסק"ו כ"אתר מורשת עולם", והיא הכיכר העמוסה ביותר באפריקה.

לכיכר הססגונית פנים רבות ויש שרואים בה מעין "מיני מרוקו": מאכלים מקומיים, מוזיקאים שונים, מלחשי לחשים ומספרי סיפורים, ועוד

אתרים מרכזיים במראקש

  • הפונדקים: בתי ההארחה בהם לנו הסוחרים הרבים שהגיעו בראש שיירות גמלים, עמוסי סחורה מדרומה של אפריקה, חלקם עומדים בהריסותיהם וחלקם משופצים, מספקים הצצה לתרבות הסחר שמאפיינת את העיר עד היום.
  • המדרסות: בתי ספר ומקום ללימודי דת, נפתחו לעניים שאין ידם משגת חינוך. מדרסת אבן יוסוף, המדרסה המפוארת שביניהן, היא אתר מומלץ לביקור, אי של שקט שבו ניתן ליהנות מאומנות אסלאמית מגרבית.
  • ארמון הבאהיה: הארמון נבנה בעת המודרנית ע"י ראש הממשלה של הסולטאן המרוקאי בו-חמיד. החלק שפתוח למבקרים בארמון מאפשר הצצה לעולמם המפואר של עשירי המערב (האפריקאי) הפרוע, ומציגים בו מדי פעם תערוכות מתחלפות.
  • מוזיאון דאר סי-סעיד: בעבר שימש ארמון וכיום מוזיאון לכלי נשק, תכשיטים ועבודות בד.
  • המלאח (השכונה היהודית) ובית הקברות היהודי: כיום גרים במקום עלובי העיר, אך ניתן במשך היום להסתובב במלאח ולראות שלטים עם שמות עבריים ובית כנסת פעיל. מחוץ למלאח ישנן עדיין חנויות המאוישות ע"י יהודים. בשנות ה-40 השכונה היהודית התמלאה עד אפס מקום ביהודים שירדו מן הכפרים של האטלס, בחיפוש אחר חיים נוחים יותר או בדרכם לישראל.
  • יום מראקש מזוהה כאתר נופש נחשק ע"י התיירות העולמית והיא מעניקה שילוב טוב לתיירים. בעיר ישנם בתי מלון בכל הרמות, ממבנים גדולים ומודרניים ועד ל"ריאדים" – בתי מגורים פרטים בלב הסמטאות, בהם ניתן ליהנות מאירוח מפואר. היא מציגה שלל מועדונים ודיסקוטקים, מסורתיים-ערביים או נוצצים-אירופאים. האקלים שלה מדברי, יבש וחם, ועל אף זאת יש בעיר עשרות אלפי עצי דקל המעטרים אותה ופרדסים גדולים של פירות הדר. היא מהווה מוקד מצוין לטיולים באזור, וניתן לצאת ממנה לגיחות להרי האטלס ולכפרים הגבוהים, לסהרה בדרום, לעמקים הפוריים שברכס, או מערבה, בנסיעה נוחה בת כשלוש שעות, לעיירות מקסימות לחוף הים האטלנטי.
  • גולת הכותרת של מראקש היא כמובן השווקים. הקניות בשווקיה הם חוויה מומלצת, צבעונית וחושנית נפלאה, וניתן להשיג בהם הכל – שטיחים, עבודות יד, רהיטים ועוד.
  • במראקש אפשר לטייל בכל חודשי השנה.

 

דילוג לתוכן